Bartholomew Roberts (Black…

Bartholomew Roberts (Black Bart Roberts) Największy pirat świata.
Część druga
Część pierwsza

Po ataku na Principe Bartholomew i jego załoga ograbiła jeszcze dwa statki na zachodnim wybrzeżu Afryki (brytyjski statek z niewolnikami i holenderski „Experiment”). W Anamboe uzupełniono zapasy jedzenia i wody. Załoga Royal Rover przegłosowała, aby przekroczyć Atlantyk w poszukiwaniu łupów z nowego świata (drugą opcją była podróż do wybrzeży Indii).

Lipiec 1719.
Po przekroczeniu Atlantyku na bezludnej wyspie w archipelagu Fernando de Noronha uzupełniono zapasy (wyspy te leżą u wybrzeży Brazylii). Zreperowano tam również górną część kadłuba okrętu. Niestety, podczas 9 tygodni żeglowania u wybrzeży Ameryki Południowej nie natrafili na żaden okręt który można było zrabować. Morale spadły i skłaniano się ku podróży do Indii, aby tam spróbować szczęścia.

Jednak tuż przed podróżą załoga Rovera natknęła się na 42 portugalskie statki czekające w Zatoce Wszystkich Świętych (Brazylia). Wypełnione kosztownościami okręty czekały na dwa dobrze uzbrojone okręty wojenne, które miały je eskortować przez Atlantyk.
Piraci przejęli jeden ze statków. Pod groźbą śmierci poproszono jego kapitana aby wskazał na którym statku jest najcenniejszy ładunek. Spełnił żądania piratów i przejęto ten statek. Była to „Sagrada Familia” która wiozła 40,000 złotych monet (moidorów) i biżuterię dla króla Portugalii, między innymi złoty krzyż wysadzany diamentami. Kosztowności załadowano na Rover i piraci popłynęli w siną dal… na Wyspę Diabelską, leżącą u wybrzeży Gujany Francuskiej, aby dobrze się tam zabawić ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

Kilka tygodni później Bartholomew i piraci zmierzając na zachód do ujścia rzeki Surinam natknęli się na slup (jednomasztowiec), statek został przez nich przejęty. Wtedy zauważono, że ściga ich inna jednostka – dwumasztowa brygantyna.
Kapitan Bartholomew powierzył dowództwo Royal Rover Walterowi Kennedy’emu, a sam z załogą około 40 mężczyzn rozpoczął pościg jednomasztowcem za brygantyną. Złapał ich sztorm. Po ośmiu dniach walki z pogodą wrócili na umówione miejsce spotkania. Ale po jednostce Royal Rover nie było śladu 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ.

Walter Kennedy zdołał przekonać załogę Rogera aby skończyła z piractwem i popłynęli do Irlandii. Dzięki swoim wspaniałym umiejętnościom nawigacyjnym zamiast do Irlandii, dopłynęli do północno-zachodniego wybrzeża Szkocji. Piracka natura załogi odzywała się niestety również na lądzie. Grabili i wszczynali burdy w miasteczkach. Wkrótce część została złapana za piractwo (17), a 9 powieszono.
Walter Kennedy zdołał uciec do Irlandii i tam założył burdel. Oskarżony o kradzież przez prostytutkę został zamknięty do więzienia Bridewell. Na jego nieszczęście tam jeden z marynarzy rozpoznał go, i skazano go za piractwo na śmierć przez powieszenie. Karę wykonano w 21 lipca 1721 ᶘᵒᴥᵒᶅ

Bartholomew bo powrocie na wybrzeże Surinamu ochrzcił jednomasztowego slupa jako „Fortuna”. Stworzył też piracki kodeks którego każdy jego załogant musiał przestrzegać:

1. Każdy ma prawo głosu w kwestiach doraźnych, wszyscy mają równe prawa do świeżej żywności oraz do trunków, których mogą używać w dowolnym czasie i wedle własnego uznania, o ile z powodu ich niedostatku i dla dobra ogółu, nie zostaną przegłosowane ograniczenia. Każdy z członków załogi będzie wywołany z listy, rzetelnie, w swojej kolejności do udziału w łupach, ponieważ oprócz należnej mu części i poza nią, ma prawo do zmiany ubrań.
2. Jeśli ktoś ukradnie Towarzystwu złoto, srebro, klejnoty czy pieniądze o wartości jednego funta, będzie ukarany śmiercią lub pozostawieniem na bezludnej wyspie. Jeśli jeden członek załogi okradnie drugiego, odbędzie się sąd, a winny zostanie ukarany obcięciem uszu i nosa oraz wysadzony na brzegu, nie w odludnym miejscu, lecz w takim, gdzie z pewnością czekają go kłopoty.
3. Nikomu nie wolno grać w karty ani kości na pieniądze.
4. Wszystkie światła i świece należy gasić o ósmej wieczorem. Jeśli ktoś z załogi po tej godzinie ma chęć do dalszego picia, musi to robić na otwartym pokładzie.
5. Muszkiet, pistolety i kord muszą być zawsze wyczyszczone i przygotowane na wypadek walki.( ͡° ͜ʖ ͡° )つ───
6. Żaden chłopiec ani kobieta nie może być pośród nas. Jeśli kogoś uzna się winnym zachęcenia kobiety do tego, aby w męskim przebraniu poszła za nim w morze, będzie ukarany śmiercią.
7. Porzucenie okrętu lub stanowiska podczas bitwy będzie karane śmiercią lub pozostawieniem na bezludnej wyspie.
8. Na pokładzie nie wolno nikogo uderzyć, wszelkie spory mają się kończyć na lądzie, przy użyciu szabel lub pistoletów.
9. Nikomu nie wolno mówić o zmianie sposobu życia zanim nie zarobi 1000 funtów. Jeśli ktoś w tym czasie straci kończynę lub zostanie okaleczony podczas służby, otrzyma 800 funtów ze wspólnych zasobów, a w przypadku pomniejszego uszczerbku odpowiednio mniej.
10. Kapitan i kwatermistrz dostają dwie części łupu, pierwszy oficer, bosman i artylerzysta półtora części, inni oficerowie jeden i ćwierć części.
11. Muzycy mają odpoczywać tylko w szabat, w pozostałe dni tylko na specjalne życzenie (づ•﹏•)づ

@Mortadelajestkluczem, @Trapas, @Bertos, @Michellaga, @Lunatik, @Sirloczek, @KurczakPozogi, @MrPatrix, @dexop

#ciekawostki #piraci #statki #gruparatowaniapoziomu #historia #ciekawostkihistoryczne