Crupellarius, czyli…

Crupellarius, czyli gladiator-czołg

Jednym z mniej znanych, ale dość ciekawych według mnie, typów gladiatorów był tak zwany Crupellarius. Był to najciężej opancerzony ze wszystkich gladiatorów, odziany w całości w segmentowaną zbroję płytową i hełm przypominający swoim wyglądem średniowieczne hełm garnczkowe.
Pierwsza wzmianka o tego typu gladiatorach pochodzi z 1 wieku i pojawia się w pracach Tacyta, rzymskiego historyka. Podczas rebelii dwóch galijskich plemion, Aedui or Treveri, w 21 roku. Po stronie owych galijskich plemion walczyła grupa niewolników szkolonych na gladiatorów.

Poza tym niektórzy niewolnicy byli szkoleni dla gladiatorów, odziani po modzie narodowej w pełne okrycie ze stali. Nazywali się crupellarii i chociaż nie byli przystosowani do zadawania ran, to byli dla nich nieprzenikliwi …

Ludzie w zbroi stanowili przeszkodę, ponieważ żelazne płyty nie ulegały oszczepom ani mieczom; ale nasi ludzie, chwytając siekiery i kilofy, rąbali ich ciała i zbroje, jakby walili w ścianę. Niektórzy pobili ociężałą masę za pomocą dzid i rozwidlonych drągów, i pozostawili ich na ziemi, bez sił aby wstać, jak trupy.

#rzym #imperiumromanum #starozytnosc #starozytnyrzym #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #wojsko #bron #militaria #bronbiala