Czy antyczni Rzymianie…

Czy antyczni Rzymianie stosowali chińskie metody lecznicze?

Naukowcy z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie poddali badaniom zachowane pozostałości kostne młodej kobiety, która żyła 2000 lat temu w Italii. Wnioski są takie, że kobieta mogła stosować jako medykamenty, korzenie i zioła, które dostępne były tylko w Chinach.

Jak stwierdzili badacze kobieta cierpiała na celiakię (nietolerancję pokarmową). Na płytce nazębnej odkryto pozostałości chemiczne po roślinach leczniczych takich jak żeń-szeń czy kurkuma, które nie występowały na terenie Imperium Rzymskiego. Dowodzi to, że Rzym prowadził intensywny handel z Chinami.

Kobieta cierpiała na niedożywienie i utratę masy kostnej. Jak twierdzą specjaliści, osoby mające silną nietolerancję glutenu cierpią na bóle brzucha oraz problemy z kośćmi. Na zębach natrafiono także na cząstki skrobi, co sugeruje, iż Rzymianka posiadała dietę obfitą w gluten, co tylko pogarszało stan.

Szczątki około 20-letniej kobiety zostały odkryte w 2008 roku w Toskanii. Fakt, że przy ciele znajdowała się złota biżuteria dowodzą, że pochodziła ona z wyższego stanu społecznego.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/odkrycie-rzymskie/czy-antyczni-rzymianie-stosowali-chinskie-metody-lecznicze/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/