Hej ludzie, zwykle na…

Hej ludzie,

zwykle na wykopie piszę o modach do Fallouta, ale tym razem wszystkim, których to może zainteresować, polecam moda do starego Rome:Total War, czyli Extended Cultures. To bardzo świeża modyfikacja (premiera była 25 grudnia zeszłego roku), która przynosi 19 frakcji, bardzo dużą i dobrze zaprojektowaną mapę (są Indie czy nawet Etiopia) i 474 bardzo ładnie wykonane jednostki. Mamy do dyspozycji główną kampanię i szereg mniejszych, pobocznych kampanii (w jednej pokierujemy nawet frakcją, która może uzyskać dostęp do chińskich jednostek).

Twórcy bardzo ambitnie podeszli do zadania, bo celem Extended Cultures było również całkowite przebudowanie systemu rozwoju miast i budowy budynków – w uproszczeniu polega to na tym, że nie wystarczy jedynie dbać o to, by populacja w miastach rosła (to zostało przyhamowane), wszystkie budynki bowiem tworzą sieć wzajemnych powiązań. Czasami żeby wybudować budynek Y trzeba wcześniej wybudować budynki X i Z – albo posiadać stosowne zasoby naturalne w prowincji, bo nie wybudujemy tartaków tam, gdzie nie ma lasów, ani też nie zrekrutujemy słoni, jeżeli nie występują w regionie. Poza tym, w wielu prowincjach możemy wybudować specjalne budynki, podobne do cudów z podstawowej gry (te też są w grze, ale dodano także Stonehenge). Żeby tego było mało, niektóre budynki potrafią zwiększać lub zmniejszać inflację w naszym królestwie. Co niespodziewane, aspekt ekonomiczny tej modyfikacji jest po prostu ciekawy.

Czemu pisałem wcześniej o słoniach? W żadnej z modyfikacji nie było jeszcze tylu gatunków słoni do werbowania ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak poważnie to twórcy włożyli w Extended Cultures masę rzetelnej pracy i to po prostu widać – myślę, że zasłużyli na przekroczenie tysiąca pobrań w ten weekend!

Grafika też jest świetna, a karty jednostek i same jednostki wyglądają – w skali tej gry – przepięknie. Twórcy starali się też maksymalnie oddać realia historyczne, co też widać (taki detal: greccy hoplici mają pod tarczami ,,zasłony” chroniące nogi przed pociskami)

Ja gram od premiery i jeszcze mi się nie znudziło. I uspokajam, nie jest to mod skierowany do fanatyków i starych wyjadaczy, bo ja na przykład nie mogłem grać w Europa Barbarorum ani Rome Total Realism, a ta modyfikacja przerosła moje oczekiwania. (zrobili trochę szaloną rzecz, bo w dobie Warhammera czy Rome II mało kto pamięta o pierwszej odsłonie Rome)

Jeżeli kogoś zachęciłem do wypróbowania to jest mi miło!
Modyfikacja zadziała na Rome: Total War albo Barbarian Invasion.

strona moda na moddb
discord projektu

#totalwar #gry #staregry #historia #rzym #starozytnosc