Hmmm, okazuje się, że film…

Hmmm, okazuje się, że film gdzie pokazuję partię Hitlera z Leninem i historię aukcyjną za tym stojącą ogląda rekordowa (jak na warunki mojego świeżego kanału). Idąc zatem za ciosem znalazłem jedyną zarejestrowaną partię Lenina. Oczywiście po sprawdzeniu rozmaitych źródeł i tropów okazuje się, że i do tej partii są pewne wątpliwości.

Ale coś wiemy na pewno! Otóż w 1908 roku Vladimir Lenin odwiedził Maxima Gorkiego w… przepięknej willi na klifach Capri (okolice Neapolu – jak ktoś nie był to polecam… no może nie teraz, ale po kwarantannie)… I nawet mają pstrykniętą fotkę przy szachach. Znaczy Lenin gra z Bogdanovem, a Gorki się gapi – ale też pewnie potem grali.

Jest jednak jeden problem. W 1960, dwa kluby szachowe w Rosji grały mecz radiowy, i partia wyglądała identycznie jak ta z Capri. Propaganda? Trolling klubów szachowych przez radio? I kolejny trop – Obrona Alechina była rozegrana wyjątkowo pięknie, zgodnie z późniejszą teorią. Alechin opracował teorię dużo później, choć oczywiście była ona już grana i rozumiana w XIX wieku.

Tak czy owak, zapraszam do spędzenia miło czasu przy partyjce Lenina:

Willa na klifie też zacna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Życie na wygnaniu bez bogatych znajomych mogłoby być cięższe dla Lenina…

#szachy #ciekawostki #szachujzwykopem #youtube #contentnadzis #gruparatowaniapoziomu #grybezpradu #gryplanszowe #historia #historiajednejfotografii
#mordimerchess