Info prosto z Muzeum wołam…

Info prosto z Muzeum

wołam @Zwiadowca_Historii pewnie Cię zainteresuje!

Ciąg dalszy niezwykłej historii depozytu z Mołtowa.

Pod koniec II wojny światowej ze szczecińskiego Muzeum Krajowego w kilkudziesięciu transportach zostają ewakuowane najcenniejsze zbiory. W obawie przed nalotami alianckimi zostają one rozproszone po rezydencjach wiejskich.

Jednym z punktów ewakuacji staje się Mołtowo (gm. Gościno). Ponownego odkrycia zabytków archeologicznych dokonano przypadkowo w 2016 roku. Muzeum Narodowe w Szczecinie przeprowadza szeroko zakrojone badania ratunkowe, odzyskując kilkaset unikatowych zabytków z przedwojennej kolekcji.

Historia wydaje się zakończona, ale…na początku stycznia tego roku do naszego muzeum zgłasza się mieszkaniec jednej ze wsi gminy Gościno. Prosi o pomoc w identyfikacji kilku przedmiotów, które znalazł w trakcie porządkowania mieszkania po swoim zmarłym krewnym. Z uwagi na napisy i numery inwentarza zachowane na zabytkach od razu ustalamy, że wchodziły one w skład transportu ewakuacyjnego. W trakcie ustalania szczegółów wychodzi na jaw, że zmarły krewny był jednym z pierwszych mieszkańców wsi Mołtowo, a zabytki znalazł porzucone w tamtejszym pałacu.

Dzisiaj nastąpiło oficjalne przekazanie bezcennych znalezisk kolegom z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Cieszymy się, że trafią one na powrót we właściwe miejsce.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #archeologia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #szczecin

No i tag #artefaktnadzis prosto z #reddit gdzie poproszony o pomoc jednego z nas Mireczków cały czas ostro pracujemy i mamy już ponad 940k czytelników i lecimy po Milion subskrybcji!

https://www.reddit.com/r/ArtefactPorn/top/ zapraszam do dzielenia się materiałami z czytelnikami z całego świata!