Kolejny odcinek serii…

Kolejny odcinek serii ciekawostek o papieżach XX wieku przed nami. Tym razem „na patelni” Benedykt XV.
——————
1. Benedykt XV, wł. Giacomo della Chiesa, ur. 21 listopada 1845, zm. 22 stycznia 1922. Papież od 3 września 1914 do 22 stycznia 1922. Dewiza: In Te, Domine, speravi; non confundar in aeternum (Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki).
2. Uważacie się za przegrywów, bo macie > 180 cm? Benedykt XV miał zaledwie 155 cm wzrostu.
3. Powyższy fakt doprowadzi do komicznej sytuacji na zakończeniu konklawe. Otóż po śmierci papieża, krawcy szyją trzy nowe sutanny papieskie w różnych rozmiarach. W końcu nie wiadomo, jakiej postury będzie nowowybrany Ojciec Święty. Gdy wybrano Benedykta XV, okazało się, że żadna z przygotowanych kreacji na niego nie pasuje. Podobno wyglądał dość śmiesznie, gdy pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra.
4. Della Chiesa bardzo krótko nacieszył się kapeluszem kardynalskim. Już 2 miesiące po otrzymaniu tej godności został bowiem wybrany na papieża.
5. Choć della Chiesa od młodzieńczych lat chciał być księdzem, ojciec pozwolił mu na wstąpienie do seminarium dopiero, gdy ukończył eksternistycznie studia z filozofii oraz studia prawnicze. I to jako doktor! Święcenia kapłańskie przyjął dopiero jako 33-latek.
6. Był wielkim pacyfistą. Pierwsza połowa jego pontyfikatu przypadła na okres I wojny światowej. Papież podejmował wiele inicjatyw, by zaprowadzić pokój w Europie – jak wiemy, na próżno. Powstrzymywał się od komentarzy wydarzeń wojennych, by zachować neutralność. Angażował się w pomoc humanitarną, niektórzy nazywają Watykan w latach wojny wprost „drugim Czerwonym Krzyżem”.
7. Jego zaangażowanie w pomoc potrzebującym było tak duże, że niemal doprowadziło Watykan do bankructwa. Na cele dobroczynne Benedykt XV wydał około 82 miliony lirów (dla porównania: dzienny zarobek robotnika wynosił wówczas 9 lirów).
8. W 1916 zakazał przyozdabiania posągów i obrazów maryjnych szatami kapłańskimi. Do tego roku była to dość częsta praktyka we Włoszech.
9. Miał bardzo dobre układy z Turkami. Rząd turecki wzniósł za życia Benedykta XV jego pomnik w Konstantynopolu, a gdy w 1917 roku Jerozolima została odbita z rąk Turków, papież zakazał bicia w dzwony na tę cześć.
10. Gdy został papieżem, sprowadził do Watykanu swojego brata, który był po wylewie. Przechadzał się z nim po Ogrodach Watykańskich, pchając wózek inwalidzki.

Zapraszam do obserwowania tagu #papieze
#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

Poprzednie odcinki:
Leon XIII
św. Pius X