Mauzoleum w Hamilton -…

Mauzoleum w Hamilton – Szkocja #historianarowerze

Niedawno miałem okazję wysłuchać wykładu na Uniwersytecie w Glasgow o mumifikacji w starożytnym Egipcie i jako ciekawostkę pan wykładowca zarzucił historię o Alexandrze , X Księciu Hamilton, co było bezpośrednią motywacją aby na dzisiejszej trasie zahaczyć o Mauzoleum owego Alexandra 🙂

Otóż Alexander był wielkim fascynatem starożytności , szczególnie Egiptu.
Do tego stopnia że w 1840 roku rozpoczął budowę monumentalnego, wysokiego na 36 metrów mauzoleum , ( to na zdjęciu ) gdzie mógłby spędzić wieczność.
Mauzoleum zostało zaprojektowane w dość ciekawy sposób, tak aby głos wydany w odpowiednim punkcie, roznosił się jak najdłużej. I tak oto mauzoleum Hamiltona jest budynkiem z najdłuższym echem w UK.

Wisienką na torcie miał być zakup oryginalnego sarkofagu „egipskiej księżniczki” w którym to Alexander mia zostać złożony na wieczny spoczynek. Sarkofag kupiono w Paryżu, mumię księżniczki usunięto i sarkofag trafił do Szkocji.

Aleksander zorganizował sobie nawet specjalistę który mial go zmumifikować po śmierci jak przystało na prawdziwego faraona.

I tu zaczyna sie robić nieco śmiesznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po śmierci okazało sie że 190 centymetrowy Alex jest zdecydowanie za długi do króciutkiego ptolemejskiego sarkofagu , więc obcięto mu nogi na wysokości kolan.

A współczesne badania sarkofagu sugerują że nie należał do księżniczki, ale do nadwornego błazna 🙂

Zdjęcie: lewe : dojazd od południa – prawe : bezpośrednio przy N-E narożniku mauzoleum.

#historianarowerze #historia #rower #ciekawostki #szkocja