Oblężenie…

Oblężenie Jadotville

Oblężenie Jadotville to niesamowita historia, która przez ponad 40 lat owiana była tajemnicą, a żołnierze Kampanii A przez długi czas nie zostali uhonorowani za swoje poświęcenie i zasługi.

W czerwcu 1961 r. żołnierze Kompanii A należącej do 35. Irlandzkiego Batalionu Piechoty przybyli do Konga w ramach operacji pokojowej OZN. Część żołnierzy stanowili nastolatkowie, którzy w armii stawiali swoje pierwsze kroki. Pozostali byli doświadczonymi wojskowymi, ale i tak nic nie mogło ich przygotować na nadchodzącą walkę. Dowodzona przez komendanta Pata Quinlana Kompania A została wysłana z misją ochrony mieszkańców Jadotville – niewielkiego górniczego miasteczka położonego w południowej prowincji Konga, Katandze.

Rankiem 13 września, do ataku na niewielki irlandzki kontyngent, przy akompaniamencie broni maszynowej, ruszyły tysiące katangijskich bojowników dowodzonych przez europejskich najemników. Kompania A, choć mniej liczna i lżej uzbrojona, a przy tym odcięta od zaopatrzenia i posiłków, utrzymała pozycję.
Na podstawie tych wydarzeń Netflix nakręcił film zatytułowany „Oblężenie Jadotville”.

P.S.
Secesja Katangi wsparta była przez białych najemników z Europy, którzy stanowili operacyjne zaplecze samozwańczego generała Moise Czombe. Jednym z owych najemników był Jan Zumbach (1915-1986), pilot i dowódca legendarnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego RAF, któremu powierzono utworzenie i dowodzenie lotnictwem Katangi. Innym był Rafał Gan-Ganowicz.

#irlandia #historia #ciekawostkihistoryczne #konflikty #wojna #wojsko

Śledź na Facebooku MIkroblog z Dublina

https://www.facebook.com/Mikroblog-z-Dublina-2072842982934470/