Rzetelna i bardzo wartościowa…

Rzetelna i bardzo wartościowa analiza polityki historycznej Rosji, warto ją poznać, żeby dobrze zrozumieć ostatnie ataki Putina na Polskę, tu fragment o tym, co nas czeka w tym temacie już wkrótce:

W kontekście zbliżającej się 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej należy spodziewać się wzmocnienia zafałszowanego dyskursu Rosji o konflikcie oraz jego winowajcach i ofiarach. W listopadzie 2019 r. Moskwa po raz kolejny zapowiedziała, że będzie domagać się od Zgromadzenia Ogólnego ONZ uchwalenia w maju 2020 r. rezolucji, w której zwycięstwo nad nazizmem i pomniki żołnierzy walczących o nie zostaną uznane za część światowego dziedzictwa ludzkości (formalnym celem inicjatywy jest „zapobieganie odradzaniu się nazizmu”).

Objęcie zwycięstwa „ochroną” i uznanie go za „dziedzictwo ludzkości” ułatwiłoby moralną i prawną presję na inne państwa (a nawet ingerowanie w ich wewnętrzne sprawy) w kwestiach tak wrażliwych i pryncypialnych dla władz Federacji Rosyjskiej, jak ograniczenie swobody badań historycznych, neutralizacja roszczeń pod adresem Moskwy w związku z anektowaniem szeregu terytoriów w latach 1939–1945, a także status pomników żołnierzy sowieckich.

Przyjęcie postulowanej rezolucji jest dalece niepewne, jednak sama dyskusja nad nią dałaby Rosji kolejne narzędzie i forum na potrzeby prowadzonej przez nią „wojny o pamięć” jako komponentu antyzachodniej, mocarstwowej ofensywy ideologicznej. Mit wojenny to swoisty mit wiecznego powrotu do złotego wieku mocarstwowości, tym ważniejszy, im mniej Rosja ma do zaoferowania w przyszłości – zarówno własnym obywatelom, jak i społeczności międzynarodowej.

https://www.wykop.pl/link/5279465/mocarstwowy-mit-wojny-we-wspolczesnej-polityce-zagranicznej-kremla/

#swiat #historia #geopolityka #rosja #ruskapropaganda #iiwojnaswiatowa #polska #neuropa #4konserwy #konfederacja