Stabilne czasy dynastii…

Stabilne czasy dynastii Antoninów

Czas panowania dynastii Antoninów (m.in. Trajan, Hadrian, Antoninus Pius oraz Marek Aureliusz) to okres świetności Imperium Romanum, które przeżywało prosperity, społeczeństwo czuło się bezpiecznie, a legiony rzymskie dominowały na wszystkich granicach Cesarstwa. Rzymianie i ludy żyjące w granicach Imperium doceniali czasy w jakich przyszło im żyć.

W II wieku n.e., głównie za sprawą greckiego filozofa Diona Chryzostoma i namiestnika Bitynii Pliniusza Młodszego, zaczął się rozpowszechniać ideał władcy sprawiedliwego, a który reprezentowali zwłaszcza Trajan, Antoninus Pius czy Marek Aureliusz. Taki cesarz był wybrany przez senat jako primus inter pares („pierwszy wśród równych sobie”), dbał o bogactwo patrycjuszy i opiekował się plebejuszami. Wykazywał się także sprawiedliwością w swoich rządach.

Grecki retor Arystydes z kolei wyraził pochwałę dla Imperium Rzymskiego w swoim traktacie „Pochwała Rzymu”. Autor podkreśla, że to Cesarstwo rzymskie jest gwarantem pokoju (Pax Romana), bezpieczeństwa i stabilności. To głównie za sprawą Rzymu zlikwidowane zostały ciągłe wojny i waśni pomiędzy różnymi ludami. Rzym wchłonął je w swoje granice i otoczył opiekuńczymi skrzydłami, umożliwiając zapoznanie się cywilizacją. Ponadto barbarzyńcy mogą prowadzić handel w granicach jednego kraju, nie obawiając się o swój los i dobytek.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/stabilne-czasy-dynastii-antoninow/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/