STAROŻYTNE TERMY…

STAROŻYTNE TERMY RZYMSKIE

Współcześnie pobyt w termach kojarzy nam się przede wszystkim z odnową biologiczną i na tym w zasadzie koniec. A jak było w starożytności?

Starożytne termy rzymskie były nie tylko miejscem w którym można było zadbać o swoją higienę osobistą, tężyznę fizyczną i zaznać błogiego relaksu. Lecz także a może przede wszystkim ośrodkiem rozwoju życia społecznego, kulturalnego i politycznego. W termach można było w bibliotecznym zaciszu zgłębiać dzieła naukowe i literackie ówczesnych twórców – termy Karakalli miały do zaoferowania dwie sale biblioteczne.

Codziennością były tam również dyskusje na tematy polityczne i literackie, popisy recytatorskie i muzyczne. Dla ówczesnych poetów i muzyków był to sposób na autopromocję. Pobyt w termach był również okazją do wymiany najświeższych plotek dotyczących zwłaszcza aktualnej sytuacji politycznej i często okazją do ubicia intratnego interesu.

Natomiast starożytne Rzymianki w termach miały okazję zapoznać się z najnowszymi trendami ówczesnej mody. To wszystko pokazuje jak wiele pozytywnych wzorców kulturowych możemy czerpać z tamtego okresu.

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/starozytne-termy-rzymskie/

#archeologia #imperiumromanum #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki #venividivici

————————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/